środa, 12 listopada 2014

święto marcińskie

święto Marcińskie obchodzone w Poznaniu 11 listopada z okazji dnia Świętego Marcina  kiedy cała stolica Wielkopolski hucznie świętuje imieniny św. Marcina. .
Rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu przygotowywuje się je z  półfrancuskiego ciasta, białego maku, wanilii, mielonych daktyli lub fig, śmietany, rodzynek, masła i skórki pomarańczowej posypane orzechami.
 Aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie” lub „rogale marcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania , zobowiązuje cukierników do wypiekania rogali według tradycyjnej receptury i użycia składników najwyższej jakości . Koszt takiego rogala z certyfikatem to od 36 do nawet około 56 zł za kilogram.
Ta tradycja najprawdopodobniej jest już od roku 1891,  ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Pewien cukiernik poprosił swojego szefa aby przystał na to. A chodziło o to aby bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk a biedniejsi dostawali go za darmo.
I tak przetrwała ta tradycja. Odkąd mieszkam koło poznania każdy tego dnia zajada sie rogalami. Dzien a nawet kilka dni przed świetem nie kupi sie nic innego jak tylko te rogale. Sprzedawane sa z białym makiem jak i ciemnym.
Mówi sie ze przecietnie jeden pozaniak zjada nawet do 3 rogali tego dnia.
Ja w stanie byłam zjesc tylko dwa (najmniejsze) i to z duuuzzzaaa przerwą i to strasznie powoli i do gorzkiej kawy.

Oprócz rogali w dzień świetego Marcina są hucznie obchodzone imieniny ulicy świety Marcin.
A obchodzone jest tak :

Momentem kulminacyjnym Imienin jest zawsze świętomarciński korowód. 11 listopada po sumie odpustowej odprawianej w kościele pw. św. Marcina wyrusza barwny pochód z naszym Patronem na czele. Święty w stroju rzymskiego legionisty przemierza konno całą ulicę Święty Marcin, przyjeżdża na plac przed Zamkiem, gdzie z rąk prezydenta otrzymuje klucz do bram miasta. Ten moment jest sygnałem do rozpoczęcia wspólnej zabawy. Na imieninowych gości czekają w Zamku wystawy (często dotyczące historii i ulicy, i miasta), koncerty, filmy, spektakle teatralne. Przed Zamkiem natomiast każdego roku ustawiona jest scena, którą we władanie biorą artyści, muzycy i aktorzy. Tutaj także przez całą imprezę trwa kiermasz, na którym nie brakuje ani rogali, ani świętomarcińskiego wina. Kiedy zabawa sięga zenitu przed Zamkiem wybuchają fajerwerki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz