sobota, 14 marca 2015

BMI to przeżytek !?!

Czytaliście nowy numer (od marca) miesięcznika Women`s Health ?? Jest ciekawy (zresztą jak każdy numer). 
A na pewno wielu zaciekawi artykuł o BMI ( Body Mass Index) czyli wskaźnik masy ciała, który wyznacza granice między niedowagą, wagą prawidłową i nadwagą. 
BMI to narzędzie do mierzenia bardzo stare. Wzór został stworzony przez belgijskiego matematyka Adolfa Queteleta w 1832 roku. Dlaczego więc mielibyśmy się kurczowo trzymać tak starego narzędzia? No ale teraz pewnie zadacie pytanie "ale jak obliczyć swoje BMI". 
To przeczytajcie dalej.
Nie znam takiej osoby, która choć raz w ten sposób nie mierzyła swojej masy ciała. A także na większości stron dietetycznych znajdziecie tabelę BMI do zrobienia sobie pomiaru masy ciała. Z artykułu wynika że to już przeszłość, bo BMI oszukuje nas !?!.     DLACZEGO? 
Podając przykład z gazety : wysportowana kobieta  o wzroście 180 cm, i wadze 86kg wynik to 26,4 BMI komentarz : " Niestety, masz nadwagę..".   I to wysportowana osoba, która ma więcej mięśni niż tłuszczu. I jak to wytłumaczycie??  
W gazecie autor udowadnia nam, że  " czas zacząć korzystać z bardziej precyzyjnych narzędzi".
Ale spytacie z " jakich"?? "co on ma na myśli?". 
Chodzi tu o nowe narzędzie do mierzenia wskaźnika, oceny mieszczenia się, twojego organizmu w granicach normy. Normy, ale jakiej normy?? Być nie za chudym i nie za Grubym, Być takim idealnym. Idealnym = Normalnym .
Nowe urządzenie jakie proponuje nam autor artykułu to WHtR ( weight-to-height-ratio) czyli : stosunek obwodu w pasie do obwodu bioder. 

''Nowe wskaźniki uwzględniają to, co BMI przegapił : proporcje tkanki tłuszczowej do mięśni w organiźmie". 

" Nawet jeśli wszystkie wskaźniki masz za wysokie, możesz to zmienić. Skup się na obwodzie w talii, bo to on jest najważniejszym czynnikiem".

A teraz leć do sklepu kup gazetę Women`s Health (7,99zł) , przeczytaj dokładnie artykuł przygotuj miarę krawiecką (około 2-3zł) pomierz się i oceń czy wszystko jest w porządku z tabelką umieszczona pod artykułem. Miłego czytania :)
Artykuł pochylony i na niebiesko cytaty z gazety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz